Nitra - Svätoplukovo námestie - Divadlo Andreja Bagara, Mestský dom

Autor: Šimon Szöllösi | 4.8.2013 o 0:42 | (upravené 4.8.2013 o 0:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  84x

Životom pulzujúce srdce Nitry, kedysi štvorcové námestie bolo odpradávna obývané, o čom svedčí prítomnosť jednej z významných archeologických lokalít mesta pod jeho dnešnou podobou. Počas všedných dní tu malo svoje miesto rušné trhovisko. V strede námestia bola postavená socha Panny Márie. Stál tu Kostol sv. Jakuba, ktorého vežička bola dominantou námestia a ktorý v 19. stor. ustúpil reprezentatívnej budove Mestského domu.

Rožná budova Mestského domu prirodzene lemuje námestie od pešej zóny. Na tomto mieste vyrástla v roku 1880 secesná budova novej radnice podľa projektu nitrianskeho staviteľa Ivana Lyku. Projekt neskôr prepracoval mestský inžinier Karol Meyer. K budove bolo postupne pristavané poschodie a ďalší trakt, pôvodne bola rohová s frontálnou vchodovou stranou, severný trakt bol len po strednú kupolu. V roku 1882 tu bol dokonca ubytovaný so svojím sprievodom rakúsko-uhorský arciknieža Jozef. Dnešnú podobu nadobudla táto reprezentatívna budova v 20. storočí. Je jednou z posledných renesančných stavieb Dolného mesta.
Po oslobodení v r. 1945 tu sídlil prvý Mestský národný výbor, nachádzala sa tu mimo iné i sobášna sieň. Dnes tu majú sídlo turistické informačné centrum NISYS a Ponitrianske múzeum. Ponitrianske múzeum je múzeum vlastivedného typu, zbierky sú z nitrianskeho regiónu z viacerých oblastí. Prvými zberateľmi boli profesori a študenti piaristického gymnázia. Okrem trvalých a priebežných výstav sa v reprezentačných priestoroch uskutočňujú spoločenské akcie - besedy, diskusné večery, koncerty a pod.
Takmer na tom istom mieste, kde stojí dnešná dominantná moderná budova Divadla Andreja Bagara, bolo vybudované v roku 1883 romantické nitrianske Župné divadlo s nádherným pylónovým priečelím. Námestie sa v tom čase dokonca volalo Divadelné. Pôvodné divadlo zmizlo z tváre mesta počas bombardovania v 2. sv. vojne a nahradilo ho nové, slávnostne otvorené v r. 1992.
Námestie sa neustále menilo, dnešné moderné má kruhový pôdorys s peknou dlažbou vytvárajúcou ornamenty. Fontána umiestnená v strede námestia býva v lete príjemným osviežením, vo vianočnom období tu stojí drevený Betlehem a nad ním nádherne vysvietený vianočný stromček.
Námestie ponúka príjemný oddych po prechádzke mestom, priestor na stretnutia priateľov a zaľúbencov, je kulisou pre významné spoločenské a kultúrne podujatia. Konajú sa tu sprievodné podujatia Divadelnej Nitry, Cyrilo-metodské slávnosti, vianočné i fašiangové slávnosti, príležitostné koncerty, premietanie putovného letného kina a mnoho ďalších pútavých akcií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?